Tarihimiz

Tarihimiz

Özel Lale Eğitim Kurumları Tarihi

“Özel Lale Erkek Lisesi” adıyla 1985’te Konya’nın ilk özel “Erkek Koleji” olarak eğitime başlayan okulumuz değerleri ile yaşayan entelektüel kimlikler yetiştirmek için kurulmuştur. Okulumuzun kurucuları, aynı zamanda eğitim gönüllüleri olan Ali Küçük (merhum) ve Abdullah Büyük, Türkiye’nin gelişimi ve değişiminin ancak değerlerimizi özümsemiş eğitimli beyinler tarafından gerçekleşeceğini bilerek yola çıkmışlar, “En iyi yatırım insana yapılan yatırımdır.” felsefesi ile ülkesine ve insanlığa faydalı nesiller yetiştirmek için okulumuzun temelini diğer eğitim gönüllüsü dava arkadaşlarıyla birlikte atmışlardır.

1985-1986 eğitim-öğretim sezonunda yatılı ve gündüzlü olmak üzere üç şubede 97 öğrenci ile eğitime başlayan okulumuzun ilk yılında bir kolej havası ve kültürü oluşturulmuş, eğitim İngilizce hazırlık ile başlamıştır. Bir yıl yabancı dil hazırlık sınıfı ve o zaman üçer yıl olan ortaokul ve lise eğitimi sonunda toplam 7 yıllık eğitim sürecinden sonra 1992 senesinde 48 öğrenci ile ilk talebelerimiz mezun olmuşlardır.

Bugün serbest, resmi ya da özel önemli kurum ve kuruluşlarda bürokrat, girişimci, düşünür-yazar, mühendis, doktor, sanayici, sporcu, sanatkâr, tüccar olarak her alanda ve sektörde entelektüel birikimlerimiz dünyanın çeşitli yerlerinde bulunduğu toplumun örnek ve başarılı bireyleri olarak okulumuzun kuruluş misyonunu başarıyla temsil etmektedirler. Lale Koleji bir dünya görüşü kazandırdığı için mezunlarımız görev yaptıkları her yerde iş disiplinleri, iş ahlakı ve iş yapma kültürü ile alanının uzmanı ve başarılı temsilcisi olarak örnek teşkil ederler. 

Lale, 1992’den itibaren okul öncesi ve ilkokul eğitimi de vermeye başlayan, anasınıfından üniversiteye kadar sürekliliği/bütünlüğü olan bir karakter gelişim okuludur.

2009’da yeniden yapılanma ve değişim çalışmaları sonucu okulumuzun yönetim kadroları alanında uzman isimlerle yenilenmiş, 1985’te temeli atılan önceki lise binamız 2010 yılında çağın gerektirdiği modern yapı ile yeniden inşa edilmiştir. Keza 1998’de yapılan ilk ve ortaokul binamızın da 2015'te renovasyonu yapılmış, ilkokul ile ortaokul birbirinden ayrı katlarda hizmet vermeye başlamış, eğitim altyapıları modernize edilmiştir. 

 

2017’de yine bir ilke imza atarak ülkemizde ve Konya’da özel kız lisesinin öncülüğünü yapan Lale Koleji Anadolu Lisesi 2020 yılı itibariyle 28. dönem mezunlarını vererek 35 yıllık köklü tarihi ve 1267 mezunu ile haklı gururu yaşamaktadır.

Lale Eğitim Kurumlarında anasınıfında eğitimine başlayan öğrencilerimiz ilkokul-ortaokul ve Anadolu Lisemizde devam eden öğrenim hayatları boyunca amaç bildirgemize uygun olarak eğitim ve öğretim görürler.

Öğrencilerimizin gelişimleri kendilerini sürekli yenileyen, akademik donanımı üstün, bilgisi ve davranışları ile örnek eğitim kadrolarımız tarafından takip edilmektedir. Öğretmenlerimiz kendi alanlarında uzman olmalarının yanı sıra karakter gelişiminde rol model olma gayretiyle idealist eğitimcilerden oluşmaktadır.

 

Eylül 2020

 

Lale Koleji

Yönetim Kurulu